Kiválóságra törekedni
Az üzleti élet résztvevői gyakran hanyagnak és gyanúsnak írják le a keresztények munkahelyi viselkedését. Nem tudhatom, a történetek elbeszélői élnek-e a hatásvadász túlzás eszközével, ám a keresztények magatartása és az általuk végzett munka minősége sok esetben valóban arról árulkodik, hogy helytelenül értelmezzük és alkalmazzuk a Biblia hivatással kapcsolatos tanítását. A hanyag, netán nem becsületes munkavégzés sajnos közvetlen összefüggést mutat teológiai meggyőződésünk hiányosságaival, torzulásaival.
A legendás Nagy Sándornak egyszer a véletlenek összjátéka folytán valamiképp a szeme elé került a birodalmi hadsereg egy meglehetősen szánalmas külsejű katonája. A fiatalember rendezetlen öltözékben, kócosan, egy átmulatott éjszaka nyomait magán viselve jelent meg a hadvezér színe előtt, aki a neve felől érdeklődött. „Sándornak hívnak, uram” – felelte a katona, mire Nagy Sándor ráförmedt: „Na, katona, akkor vagy a nevét változtassa meg, vagy a viselkedését!”
Attól tartok, hogy sokan, akik „kereszténynek” nevezzük magunkat, a munkahelyünkön nem ehhez a névhez méltó módon viselkedünk. Talán nem ártana átgondolnunk, miben kellene megváltoznunk. Pál apostol fontos összefüggésre mutat rá tetteink és Jézus neve között: „És mindent, amit csak tesztek szóval vagy tettel, mindent az Űr Jézus nevében tegyetek, általa hálát adva az Atya Istennek.” (Kol 3,17) Aki elfogadja Jézust Urának és Megváltójának, azt képessé teszi arra, hogy a munkahelyén is új emberként végezze feladatait. Ahogy Jézus, az ács példát mutatott munkájában, az ő segítségével mi is szorgalmasan, kiválóságra törekedve végezhetjük feladatainkat, bármit bízott is ránk Isten.
Isten nemcsak arra hív bennünket, hogy szóban tegyünk bizonyságot a bennünk élő reménységről, hanem arra is, hogy hitünket a környezetünk számára is látható módon gyakoroljuk. Szavainkkal és munkánkkal egyaránt bizonyságot tehetünk Istenről. Igényesen végzett munkánkkal hitelesíthetjük mindazt, amit Jézus tökéletességéről és az evangéliumról gondolunk és mondunk. Érdemes eltűnődnünk azon, hogy mennyi időt töltünk munkával, s hamar kiderül: bizonyságtételünkben nagyobb szerepet játszik a tevékenységünk, mint a szavaink. Ez nem véletlen, Isten tervezte így.
Steve Sample, a Kaliforniai Egyetem rektora nemzedékének legkiválóbb egyetemi vezetőjeként ismert. A pozícióban eltöltött tizenkilenc év alatt sikerült elérnie, hogy az egyetem addig elképzelhetetlen szakmai színvonalat érjen el és nemzetközi hírnévre tegyen szert. Sample utolsó avatási szónoklatára negyvenezer fős közönség gyűlt össze az egyetem volt hallgatóiból és támogatóiból, hogy együtt ünnepeljék a jövő nemzedék tehetséges vezetőit.
A rektor arra buzdította a frissen végzetteket, hogy ne csak saját karrierjük építésével, hanem más fontos kérdésekkel is foglalkozzanak. Beszédében három, a hallgatók jövőbeni pályája szempontjából meghatározó kérdést tett fel: Hogyan viszonyulnak a pénzhez? Hogyan viszonyulnak a gyerekekhez? Mit gondólnak Istenről? A harmadik kérdést olyan csend követte, hogy a légy zümmögését is hallani lehetett. A kiváló rektor tisztelettel, de bátran arra szólította fel az egybegyűlteket, hogy vegyék figyelembe az élet spirituális aspektusát és annak életükre gyakorolt hatását is.
Sample merész szavait hallgatva felismertem: a rektor becsületes életvitele és szakmai kiválósága révén igazán hiteles vezetővé vált az egyetem irányításával töltött tizenkilenc év során, és ez tette lehetővé, hogy bátran beszéljen Istenről, akit szeret és szolgál. Magánéleti és szakmai feddhetetlensége meggyőző erővel ruházta fel szónoklatát. Bizonyságtételünk erejét és hitelét mi is gyakran az Isten dicsőségére végzett munkánknak köszönhetjük.
MUNKÁNK ÉRTELME
Néhány hónap elteltével újra kávézni hívtam Johnt, aki első beszélgetésünket követően utánajárt a Biblia hivatásról szóló tanításának. Megkérdeztem, mire jutott. „Nos, olykor még akadnak nehézségeim, és nem mindig érzem, hogy van értelme a munkámnak, de a lelkem már nem kong az ürességtől, amikor dolgozni kezdek. Inkább azzal az elvárással indulok el, hogy Istent dicsőítsem a munkámmal. És abban is egészen megváltozott a gondolkodásom, hogy mit jelent Jézussal végezni a munkánkat” – felelte, majd némi unszolás hatására hozzátette: „Másként állok a feladataimhoz így, hogy Jézus tanítványának vallom magam, és magasabb színvonalon végzem a munkámat is.”
Isten, a környezetünk és a világ szempontjából tehát nagyon is van értelme a munkánknak. Közönséges, hétköznapi munka nem létezik: minden, amire Isten hív bennünket, különleges. Nem érdemes úgy tekinteni a munkánkra, hogy semmi különös nincs benne, hiszen akkor észre sem vesszük, amit Isten mutatni akar rajta keresztül. Dorothy Sayers helyesen gondolja: „A jól végzett munka az egyetlen keresztény munka.”
Imádság
Ur Jézus, testté lettél, és hűségesen jelen voltál egy názáreti ácsműhelyben. Az Atyát nemcsak megváltó kereszthaláloddal dicsőítetted, hanem azáltal is, hogy remekbe szabott asztalokat készítettél. Hadd tanuljak tőled, hadd legyek én is ilyen hűségesen jelen a munkahelyemen! Segíts megértenem, hogy közönséges munka nem létezik, csak a te nevedben és a te dicsőségedre végzett különleges munka. Hadd szolgálja munkám minősége is a te dicsőségedet, s hadd tegyen bizonyságot az evangéliumról és a te felfoghatatlan tökéletességedről! Ámen.