Egészen új életmód
Jézus arra hív, hogy legyünk az inasai, és sajátítsunk el tőle egy egészen új életmódot. Azt szeretné, ha megszokott, mindennapi tevékenységünket is rendkívülinek és különlegesnek tartanánk. A szürke hétköznapok gyakran egyformának tűnnek, holott épp az teszi különlegessé az életünket, amit ezeken a szokványos napokon teszünk.
A NAGY PARANCSOLAT TESTET ÖLTÉSE
Nem is olyan rég magam is megtapasztalhattam, mit jelent, ha valaki a hivatásán keresztül gyakorolja a felebaráti szeretetet. Míg Kansas Cityből Los Angelesbe repültem, sokan engedelmeskedtek Jézus nagy parancsának, miközben hivatásukat gyakorolták akár tudatában voltak ennek, akár nem. Kansas City repülőterén például segítséget kaptam a csomagfeladás és a biztonsági ellenőrzés során, majd a beszállásnál. A gépen a pilóták beállították az útvonalat, és felkészültek a felszállásra. A karbantartók feltöltötték a gépet üzemanyaggal, és megjavították a toalettet. A felszállást követően az utaskísérő megkínált kávéval. Más szóval, tulajdonképpen számos szakember szorgalmas munkájának köszönhető, hogy elértem úti célomat, és részt vehettem a tervezett találkozóimon.
Felebaráti szeretetünkről teszünk tanúbizonyságot, amikor hivatásunkat kiváló színvonalon, Isten dicsőségére végezzük. A Biblia szempontjából nagyon is szoros összefüggés figyelhető meg a hivatás és a felebaráti szeretet között, hiszen hivatásunk gyakorlása közben egyedi és felbecsülhetetlen módon járulunk hozzá Isten teremtő munkájához, s közben még a felebaráti szeretet nagy parancsának is eleget teszünk. Egy misszionárius arra emlékeztet bennünket, hogy nem Istennek van szüksége a jó cselekedeteinkre, hanem a felebarátainknak. Bátran kapaszkodhatunk abba a radikális igazságba, hogy maga Isten is munkálkodik, miközben mi a munkánkat végezzük: egyrészt megváltoztat minket, másrészt hatást gyakorol rajtunk keresztül a világra.
ÚJ ATTITŰD KIALAKÍTÁSA A MUNKÁBAN
Nap mint nap amikor belépünk a munkahelyünkre, magunkkal visszük az attitűdünket is, amely parfümként leng körül bennünket. Nemcsak mi érezzük a parfüm illatát, amikor magunkra fújjuk, hanem a környezetünk is egész nap ezt szagolja. A munkahelyünkön viselt „illatunk” sem maradhat észrevétlen. Vajon milyen illat csapja meg az orrát annak, aki elhalad mellettünk? Pál apostol arra emlékezteti a tanítványokat, hogy Jézus illatát hordozzák – tehát a munkahelyünkön viselt attitűdünknek Jézusra kellene emlékeztetnie a környezetünket. Jó lenne, ha a Lélek gyümölcse – szeretet, öröm, békesség, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség, mértékletesség – lehetne a fő alkotóeleme munkahelyi „illatunknak”. Számomra Pál Tesszalonikaiakhoz írt sorai jelentik a legnagyobb segítséget ezen a téren. Miután az apostol arra buzdítja hívő olvasóit, hogy mindenki iránt a jóra törekedjenek, három magatartást emel ki, amelyek akár egy munkahely légkörét is átformálhatják: „Mindenkor örüljetek! Szüntelen imádkozzatok! Mindenért hálát adjatok, mert ez Isten akarata Krisztus Jézusban számotokra.” (1Tessz 5,16-18)
Pál határozottan örömre, imádkozásra és hálára buzdít bennünket. Noha a munkánk és a munkahelyünk sok bosszúság forrása lehet, s gyakran nehéz természetű, követelőző embertársainkkal is meg kell küzdenünk, a Szentlélek erejéből képesek lehetünk jótékonyan befolyásolni a munkahelyi viselkedéskultúrát, s ezáltal sokat tehetünk az egyéni fejlődés, az összehangolt csapatmunka és a közösség érdekében. Ha emlékezetünkbe véssük Pál Isten által ihletett szavait, magunkkal vihetjük őket a munkahelyünkre is. Sőt akár fel is írhatjuk ezeket az igeverseket egy papírra, hogy mindig szem előtt legyenek. Jómagam rendszeresen felidézem Pál gondolatait, és a nap során igyekszem azokhoz igazítani a magatartásomat.
Szintén hasznosnak találom, ha rendszeresen emlékeztetem magam arra, hogy végső soron ki is a „közönségem” a munkahelyemen. Nehezebb és könnyebb időszakokban egyaránt nagy hatást gyakorol rám, ha tudom, hogy „egyszemélyes közönség” előtt élek és dolgozom. A Példabeszédek 16,3-ból gyakran merítek biztatást munka közben: „Bízzad az Úrra dolgaidat, és teljesülnek szándékaid!” Az egyszemélyes közönség előtt semmitől sem kell félnünk, semmit sem kell rejtegetnünk vagy bizonyítanunk, minden erőnkkel munkánk minőségére koncentrálhatunk. Miközben dolgozunk, beszélgethetünk Istennel, élvezhetjük jelenlétét. Krisztussal való kapcsolatunkból a legnagyobb természetességgel fakadhat pozitív, örömteli attitűd még a napi munkánk viszonylatában is. Körülményeinktől függetlenül szilárdan kapaszkodhatunk az evangéliumba, hitünk és elhívásunk felőli bizonyosságunk pedig képessé tehet arra, hogy még azokra a kollégáinkra is rámosolyogjunk, akikkel egyébként súrlódásaink vannak. Képesek lehetünk meglátni és megdicsérni másokban a jót és örülni, amikor elismerik munkájukat. Kedves szavak, őszinte köszönet, rövid írott üzenetek: mindez természetesen következhet ebből az attitűdből. így áradhat ki a munkához való viszonyunk Krisztus jó illataként a környezetünkre.